Kdo jsou Adventisté sedmého dne


Církev adventistů sedmého je křesťanskou církví hlásící se k reformační tradici. Je celosvětovým společenstvím křesťanů, kteří za pravidlo své víry a života přijali celou Bibli - Starý i Nový zákon (2 Tm 3, 16). K jejímu výkladu používají historicko-biblickou metodu, která spočívá v tom, že Bibli je nutné chápat doslovně s výjimkou zvláštních poetických nebo alegorických pasáží, zjevných symbolů, typologických struktur nebo prorocké symboliky

Na základě Bible adventisté věří v Boha Otce - Stvořitele, v Ježíše Krista, který jako Bůh a člověk vykoupil člověka, a v božství Ducha svatého. Církev vyznává, že spasení je darem Boží milosti, které člověk přijímá pouhou vírou. Na základě učení Bible věří ve vzkříšení věřících i nevěřících, v soud a ve věčný život vykoupených na obnovené zemi. 

Na základě studia biblických proroctví adventisté věří, že doba, ve které žijí, je "dobou před druhým příchodem Krista". Tato doba má být mimo jiné příznačná zintenzivněním studia knihy Daniel (v souladu s proroctvím u Da 8.26; 12, 4.9) a oddělením nové skupiny věřících ke zvěstování zvláštního poselství na základě ztotožnění se s Božím hlasatelem (andělem) ze Zj 14, 6-12Poselství této skupiny křesťanů zahrnuje i varování před závěrečným odpadnutím protestantů a jejich znovu - sjednocením s biblickým křesťanstvím neslučitelnou Římsko - katolickou církví (Zj 13, 3-18). Tu chápou jako organizované lidové náboženství bez osobní znalosti Písma a osobního vztahu s Ježíšem Kristem.

Křesťanství adventisté chápou jako následování Kristova života a služby podle jeho vzoru. Proto adventisté učí jako Ježíš, že Desatero jako Boží zákon je neměnné a světí biblickou sobotu jako den, který ustanovil Bůh pro společenství s věřícími. Církev také věří, že lidské tělo je "chrámem Ducha svatého", a proto dbají o to, aby si udržovali dobré tělesné, duševní i duchovní zdraví. Lékařské výzkumy potvrzují, že zdravý životní styl adventistů skutečně přispívá k upevnění zdraví a prodloužení života. Církev klade velký důraz na rodinu, manželství a na výchovu dětí, věřící se věnují práci s mladými lidmi a pomáhají jim ve smysluplných volnočasových aktivitách a v budování životních hodnot. V dnešním národnostně a rasově rozděleném světě církev vytváří jednotu a posiluje úctu k jiným a lidskou důstojnost. Za své hlavní poslání považují adventisté předávání dobré zprávy o vykoupení v Kristu, posilování naděje a přípravu na jeho blízký příchod.

Adventisté vedle duchovní činnosti působí také v mnoha dalších oblastech po celém světě:

Vzdělávání - církev má a rozvíjí systém vzdělávacích institucí od mateřských škol až po univerzity. V současné době na jejích 7,5 tisících školách studuje více než milion žáků. 

Oblast zdraví - i když církev klade velký důraz na prevenci, má a provozuje nejrůznější typy zdravotních zařízení - ambulancí, nemocnic a velkých klinik. 

Sociální činnost - tuto službu a pomoc organizují a poskytují místní sbory, ale zvlášť mnoho národních a celosvětových dobročinných organizací, z nichž nejznámější je patrně Adventistická agentura pro pomoc a rozvoj (ADRA). 

Vydavatelská a mediální činnost - osvětovou činnost a předávání dobré zprávy o Kristu vydatně podporují církevní nakladatelství, rozhlasové a televizní vysílání (Hlas naděje).

Církev adventistů sedmého dne má zastupitelskou organizační strukturu. To znamená, že i když výkonná moc je svěřena voleným zástupcům a výborům, rozhodující pravomoci mají členové jednotlivých sborů.

Církev adventistů v Česko-Slovenské unii sjednocuje sbory tří sdružení - Českého, Moravskoslezského a Slovenského. Představitelé a zástupci sborů jsou voleni členy sboru. Představitelé a zástupci sdružení a unie jsou voleni delegáty sborů. Církev adventistů sedmého dne důsledně dodržuje finanční nezávislost na státu. Platy kazatelů a dalších pracovníků, stejně jako provoz sborů, hradí členové církve ze svých darů.


Historie

Církev adventistů sedmého dne vznikla a začala působit v 60. letech 19. století v Severní Americe. Do začátku 20. století se rozšířila ze Spojených států do zemí všech kontinentů, kde zakládala sbory věřících, školy a zdravotní instituce. Největší růst zaznamenala po 2. světové válce v západních zemích i v zemích rozvojového světa. Celosvětově je jednou z nejrychleji rostoucích církví a největší jednotnou protestantskou církví v dějinách. V současnosti působí jejích téměř 15 tisíc kazatelů a misionářů společně s 15 miliony členů v téměř 140 tisících sborech ve 208 zemích všech kontinentů a své poselství komunikuje v 924 jazycích (srovnej se Zj 14, 7 a Mk 13, 10)

V českých zemích začíná působit kolem roku 1890. První misionář přišel z Německa a první sbor církve byl založen v roce 1902 v Praze. Postupně se rozrůstal počet věřících a byly založeny další sbory. V roce 1919 vznikla samostatná unie Církve adventistů v Československu, která stále spojuje oba národy i po rozdělení Československa. V současnosti má církev v České a Slovenské republice téměř 10 tisíc členů ve 184 sborech, ve kterých působí přes 100 kazatelů, kteří jsou placeni z dobrovolných darů církve. 

Registrovanou církví v České republice je od roku 1991 a má pozorovatelské členství v Ekumenické radě církví. V České republice patří adventisté mezi misijně nejaktivnější církve.


PŘÍLOHY:

1) Základní věroučné články Církve Adventistů s.d.

https://www.casd.cz/informace-o-cirkvi/veroucne-vyroky/


2) Adventisté a světová reformace

http://matej4212.blogspot.com/search/label/Adventist%C3%A9%20a%20sv%C4%9Btov%C3%A1%20reformace


3) Prorocká identita Církve adventistů s.d.


https://matej4212.blogspot.com/2020/04/blog-post.html


4) Sbory CASD v České republice


www.casd.cz/mapa-sboru

www.casd.cz/sbory_kazatele


5) Další odpovědi

www.adventiste.cz


www.casd.cz