Komparace: karmická náboženství versus křesťanství

Stáhnout ve formátu PDF


-stojí za námahu zjistit, ve kterém z obou poselství je Pravda, jež obstojí ve zkoušce.

-Buddhismus -cílem je najít pravdu a její pravdivost vyzkoušet, jen tehdy jí mohu přijmout

HINDUISMUS = souhrnný název pro množství rozličných tradic a proudů v Indii
-náboženské muzeum (vše zůstává současně, postupně se zapracovalo):
  1. Nejstarší základ – uctívání démonů a model
  2. Přírodní náboženství – uctívání kultu matky, božstev plodnosti apod.
  3. Védské období 1800 – 900 př.Kr. vpád Árijců – vznik kast – védské spisy (v sanskrtu)
  4. Brahmanismus (védy) nahrazen reformním Buddhismem
  5. Návrat k hinduismu (do 300 po Kr.) – vznik Ramajány, Bhadadagíty, Mahabharáty
    1. Panteon Bohů se systematizuje: trojice Brahma, Šiva, Višna; polobozi: Krišna, Budha
    2. – deváté vtělení Boha stvořitele), řada inkarnací (kráva, had apod.)
  6. Důraz na etiku (Ghándí – řídil se Gítou, ale také Ježíšovým kázáním)
Pět cest k ukončení koloběhu života (mókše) – k vysvobození (vykoupení)
  1. Plnění povinností
  2. Askeze
  3. Jóga
  4. Povinnosti příslušné kasty
  5. Hledání poznání (o kosmu, duši, tajných souvislostech -esoterika)

BUDHISMUS (náboženství odříkání světa a meditace)

Tři pilíře: 1. Osvícení, 2. Učení, 3. Společenství (mnišská komunita)

Učení (Dharma): 1. Neexistence (popření bytí), 2. Potřeba nirvány (zbavení se tužeb – touhy žít, i touhy po vztazích), 3. Neexistence věčného slova


SROVNÁNÍ S KŘESŤANSTVÍM


Příčina utrpení: 


Karmická náboženství:
-příčinou utrpení je žádostivost (řešení je v nirváně: v potlačení žádosti, smíření se s realitou, zbavení se iluze vlastního já tj. v popření individuality)

Křesťanství: příčinou utrpení je hřích, který je důsledkem odloučení od Boha (vzpoury vůči jeho kosmickému řádu, morálnímu zákonu – jeho souhrnem je desatero). Řešení: obnova vztahu s Bohem (JK: jako inkarnovaný Bůh jsem přišel, abych tuto propast přemostil …). JK činí zázrak – hasí ničivé touhy a nahrazuje je novými legitimními (život z Božího Ducha)


Cesta vysvobození (spasení):


Karmický sytém: Člověk se rodí s morální zadlužeností – řešení: nirvána nebo cesta skutků -Buddha si při osvícení uvědomil své minulé životy -nevědomost vlastní karmy (morálního budgetu) vnímá jako problém

Křesťanství: Náš morální budget je stále minusový (díky narušenému vztahu z Bohem je člověk přirozeně nastaven proti Bohu a jeho vesmírné harmonii nepřátelsky). Nikdo není schopen žít 100% v souladu s Božími měřítky morálky bez Boha (normou je Boží zákon!). Ježíš (inkarnovaný Bůh) jediný žil bez hříchu a proto mohou být jeho zásluhy připočteny každému člověku, který o to stojí. Je to projev Boží lásky projevující se milostí a odpuštěním.


Stav po smrti: 


Východní náboženství: člověk i kosmos se neustále převtělují (Buddhismus -do zvířat, v ZENu ne; Hinduismus – opětovné vtělení samara -do člověka)

Cílem je paranirvána: fyzická smrt člověka, který prožil nirvánu -odchází do zapomnění

Křesťanství: Člověk může žít věčně, pokud přijme Boží plán spasení (po smrti Boží soud)


Smysl existence: 


Buddhismus – nenabízí smysl pro důvod bytí (učí neexistenci, život – moje já -je jen iluze)


Křesťanství: člověk byl stvořen k Božímu obrazu, k obecenství s Bohem, životu ve vztazích


Kvalita života:


Buddhismus: Vede ke zřeknutí se tužeb (i po vztazích… jsme pak ještě vůbec lidé?)

Ježíš Kristus: neničí iluzi vlastního já, ale iluzi vlastního já přednější než Bůh


Etika:


Buddhisté: nepijí alkohol, odmítají kastovní systém, snaží se být soucitní a nesobečtí - Gautama nejprve chodil s brahmány (podle véd) – žil asketicky (opustil manželku a dítě :-( -po prožití nirvány ani radost ani zármutek (= lhostejnost – ta je ale opakem lásky!) -Realita Indie: pověry, ponižování žen, kastovní systém, utrpení, bída


Křesťanství: ve světě, kde působí zlo, nejsme sami schopni dobrého -pomoc přichází shůry (Bůh pomáhá člověku, který se mu odevzdal, žít v souladu s jeho zákonem lásky)


Původ světa:


Buddhismus nemá odpověď.


Křesťanství: Bůh je stvořitel (Gn).


Teologie (nauka o) Bohu: 


Ve východní náboženství - různé teorie: 1) Bůh (Brahman) je s lidskou duší identický – Bůh je všechno a ve všech, 2) Bůh a svět jsou dvě různé věci, 3) Bůh se nemůže vtělit do zlého světa (JK: Inkarnoval se, aby překonal zlo – z lásky k člověku) Buddha: neexistuje všemocný stvořitel (Hinduisté: Stvořitelem je slunce) -Buddhismus sice odmítá víru v Boha Stvořitele, ale všude se spojuje s národnostními náboženstvími a jejich Bohy (v Tibetu usmiřování Bohů oběťmi – klasické pohanství) V klášterech: vzýván je celý panteon Bohů a polobohů (modlitební mlýnky) Višnú -dobrotivý Bůh, který v problémech světa zasáhne, aby zachránil Dharmu a svět (inkarnuje se jako člověk nebo zvíře) Šiva je bůh mnoha tváří (i ničící), je asketou, který medituje -vzorem pro všechny jogíny -většina Hinduistů věří v jediného Boha tzv. absolutno (Brahman)


Křesťanství: není to slepá síla osudu necitlivá k lidskému strádání (jing&jang – nemilosrdný), je to osobní Bůh – jediný, živý (jednající) a dobrý (jedná v můj prospěch). JK se vtělil (inkarnoval), aby překonal zlo a zachránil všechny, kdo touží po dobru (přivedl je k Bohu).


Meditace: 


Východní náboženství: rozum odsunut stranou, triumfuje cit, hledí se do vlastního nitra, Bůh se hledá uvnitř člověka (v klášterech: recitace súter, manter – k uchlácholení a odehnání démonů?)

Křesťanství: modlitba je rozhovorem s osobním, transcendentním Bohem (JK: Otče náš…) Bůh nabízí každému milost a spasení – žádá však po nás, abychom ho uznali za svého Pána a podřídili se (dobrovolně, z vděčnosti a lásky) jeho vůli (harmonizace s Bohem a jeho řádem).


Posvátné texty:


Hinduismus: upanišady (filosoficky zaměřené spisy), védy, novější knihy – o cestě k Bohu, k sebezdokonalení. Buddhismus nevěří v žádné věčné slovo.


Křesťanství: Bůh se zjevuje každému ve svém slově. Bible je věčné Bohem inspirované slovo

– udržuje život a řád ve vesmíru, je to sebezjevení vůle transcendentního Boha. Obsahuje: nabídku vztahu (přátelství), zkušenosti jednotlivců, národů s Bohem, vysvětlení původu zla (satan + démoni).

***

Jóga (jedna z cest sebevykoupení) - jógou se člověk dostává do harmonie s „Boží tvůrčí energií“ (kosmicko-božským vědomím) -v ose lidského těla je kanál životodárné energie prána (čínsky čchi) -na ní je umístěno 6 energetických center – čaker -v pánevní oblasti je sídlo kundaliny – stvořitelské síly -při jógovém cvičení se pomocí dýchání tato síla probouzí a stoupá nahoru až do nejvyšší čakry (v prostoru nad temenem hlavy) -tak dochází ke spojení s božstvím (dojde k pochopení a uznání vlastního ducha)

-seberealizace: sebezdokonalení, sebeočistění (JK: očistit nás může pouze čistý, svatý Bůh)


Alternativní medicína


-teorie, že neosobní kosmická energie proudí vesmírem a také člověkem -nedostatek této energie = nemoc -naladění na tuto energie = uzdravení (odblokování) a rovnováha v celém organismu -tím se člověk údajně dostává do souladu s přírodou

-při józe tato kosmická energie vstupuje do těla (díky dýchání) -psychotroničtí léčitelé tvrdí, že jsou schopni tuto energii nashromáždit a pak s ní léčit -homeopatika neobsahují téměř žádnou účinnou látku, zato jsou prý nabity touto energií -alternativní medicína -většinou autosugesce, ale člověk často přijímá východní náboženství


PŘÍLOHY:


Video: Indie – šokující dokument o New Age: