Správné zažívání aneb výhody nepojídání mezi hlavními jídly


Chceme-li hovořit o zdravém životním stylu a zdravé stravě, pak určitě chápeme, že není důležité jen to, CO JÍME, ale i KDY a JAK to jíme. Pochopíme-li výhody, které pro naše tělo má jedení pravidelně a nepojídání mezi hlavními jídly, pak na vlastní kůži poznáme, že mnohé zdravotní problémy se nám zdaleka vyhnou.

Abychom porozuměli, čím nám škodí jedení mezi jídly potřebujeme nejprve pochopit několik poznatků, o tom jak funguje lidský žaludek. Tento vakovitý orgán byl stvořen jak mechanickému rozmělnění, tak k chemickému natrávení potravy. Anatomicky se skládá v horní části z kruhového svěrače, kterému říkáme "pylorus", na něj navazují žaludeční stěny, složené z mnoha klků a spodní sval žaludku “Fundus", který propouští natrávené jídlo do dvanácterníku. Pravá zaoblená stěna žaludku slouží jako tzv. Waldayerova cesta pro průchod tekutin.

Poté, co si člověk pochutná na své snídani či obědě a určitou chvíli již nejí, dojde k uzavření horního svěrače a začíná “1. fáze trávení”. Žaludeční kyseliny se nejprve začnou v klidu koncentrovat a obklopovat nově přišlé dobroty. Asi po 40 minutách teprve dochází k “2. fázi práce žaludku - k tzv. peristaltickým stahům”. Žaludeční stěny se začínají smršťovat a rozšiřovat, aby jídlo dobře mechanicky rozmělnily. Na a potom, co je veškerá potrava v žaludku stejného PH a je rovnoměrně natrávená, dochází teprve k “3. fázi” žaludečního trávení - a tou je “přemísťování tráveniny po troškách do dvanácterníku”. Za normálních okolností trvá tento proces 4-5 hodin. Co se ale stane, rozhodneme-li se za hodinu či dvě do žaludku poslat nějaký ten pamlsek či sneak? Okamžitě se díky novému jídlu změní PH a žaludek zastaví svou činnost. Znovu musí proběhnout všechny 3 fáze - od koncentrace šťáv a 40 minut klidu, přes peristaltiku až k postupnému vyprazdňování. Během toho všeho je nucena již natrávená stará potrava procházet tímtéž procesem a tím je v žaludku zdržována a tak v ní vzniknou toxické fermenty.

Když tento jev pozorovali lékaři formou rentgenových studií, dověděli se šokující závěry. Člověk, který si po běžné snídani v 8 h dopřeje každé 2 h tabulku čokolády - má ještě za 13 a půl hodiny poté více než polovinu snídaně v žaludku. Během takového prodlení vznikají nejen mnohé toxické formace, ale dochází také k fermentaci starého jídla a tím k podobnému stavu jako po konzumaci alkoholu. A znáte pak dobře ono pravdivé přísloví: “Kyselý žaludek = kyselá mysl". Neustálá přítomnost jídla v žaludku ho nutí stále produkovat velké množství silných kyselin a trávících enzymů, které pak rozkládají nejen jídlo, ale jemnou výstelku žaludečních stěn. Dochází ke vzniku zánětů - Gastrityd, ale i k vytváření žaludečních vředů.

Zároveň ale vzniklé toxické chemikálie (aldehydy alkoholy aminy, estery atd.) způsobují i otravu mozku, jater ledvin a jiných citlivých tkání. Snižuje jejich výkonnost a to je nejvíce znát především na naší mysli, která je jakoby omámená, neschopná soustředění a tak se nám zvyšuje podrážděná nálada. Jezení mezi jídly ale také podporuje vznik zubního kazu, díky dlouhodobě udržované kyselosti v ústech a způsobuje nadváhu - neboť takoví lidé si většinou neumí říct-"ted' zrovna nejím", a proto bez zábran snědí, kdykoliv jim co příjde pod ruku. Mezi následné komplikace se pak řadí také velké množství alergických reakcí - díky mnoha vzniklým cizorodým látkám. A tak můžeme trpět bolestmi hlavy, průjmy, poruchami imunity i třeba nemocemi dýchacích cest, právě díky tomu, že si nedáme přestávku mezi jídly. (Gamsey, Charles E., „Eating between meals"- Life and health 4/1994)

Tedy tento náš rozšířený zlozvyk je něčím, co až neočekávaně škodí nejen našemu tělu ale i naší mysli. To asi není moc dobrá zpráva, a jelikož člověk pro rozhodnutí něco změnit potřebuje silnou pozitivní motivaci, pojd'me si nyní ukázat na tu spoustu výhod, které nás čekají, pokud se rozhodneme "JÍST PRAVIDELNĚ".

Příroda sama je nám velkým vzorem v pravidelnosti. Mnoho jevů v ní se totiž opakuje v pravidelných cyklech (ať už je to střídání ročních období, příliv a odliv nebo každoroční stěhování ptáků). Stejně tak i my, pokud děláme určité činnosti pravidelně, organismus si na to navykne a všechny tělesné funkce budou silnější a ú činnější. Trávící orgány budou připraveny v určitou hodinu a nebudou Vám brát po jídle Vaši energii na to, aby koncentrovaly silné trávící kyseliny. Tím dojde nejen k odstranění pocitu únavy po neočekávaném jídle, ale i k odstranění infekcí, způsobených nedostatečným trávením. Naučíme-li se tedy jíst pravidelné, umožníme tím žaludku dostatečný odpočinek. Tím dojde ke snížení kyselosti po strávení jídla a k vyrovnání PH - a tak si nejen chráníme žaludeční stěny od tvorby vředů ale také zabraňujeme vzniku toxických produktů fermentace. A tak jako každý orgán odpočívá i našemu žaludku bychom měli dopřát dostatečný odpočinek-alespoň 1-2 hodiny po strávení jídla. Když to tedy sečteme - 4 hod na trávení + 1 hod na odpočinek - neměli bychom mezi jídly jíst minimálně 5 hodin. A jak je to před spaním? Vědecké studie potvrzuji, že v dnešní konzumní společnosti je pouze 10 % lidí, kteří skutečné potřebují večeři. Zbývajících 90% lidí jedí večeři, kterou většinou nejsou schopni využít a tak zatěžují nejen své trávící orgány, v době kdy už by chtěli odpočívat (protože při spánku trávení nemůže probíhat), a zároveň pak i trpí vzniklou nadváhou. Proto, rozhodneme-li se vynechat ono třetí jídlo dne, získáme dodatečnou energii, která by byla potřeba k jeho strávení, náš spánek bude kvalitnější a žaludek nám poděkuje vynikajícím výkonem ráno - za kvalitní odpočinek, který jsme mu přes noc nabídli. Dejme tedy přednost výhodám jedení pravidelně a poznáme, že se nejen žije lépe nám, ale i s námi.