Na obranu vegetariánství


Pro vegetariánství existuje 7 dobrých důvodů - zdravotní, etický, sociální ekologický, ekonomický, estetický a náboženský. V následujícím článku se zaměřuji hlavně na důvody zdravotní, o ostatních důvodech si můžete přečíst v odkazu uvedeném na konci článku.

Být dnes vegetariánem - to není, dle většinově uznávaných odborných zdrojů, nějaká krajnost nebo nebezpečný výstřelek! Ale uvědomuji si, že v Čechách je to (mezi laiky, ale žel i mezi mnoha lékaři a fyzioterapeuty) stále nedostatečně prostudované a kontroverzní téma... Ani skutečnost, že v této oblasti existují extrémisté (viz můj článek Osobní varování před vitariánstvím), nepopírá hodnověrnost aktuálních vědeckých tvrzení o prospěšnosti rozumně pojatého (správně sestaveného) vegetariánství. A to nemluvím o názoru pouze několika lékařů, ale o oficiální závěrech velkých lékařských sdružení. 

Závěry o vegetariánství z odborných zdrojů


Následující je shrnutí argumentů zejména z oficiálních stanovisek  významných odborných autorit k tématu vegetariánství u dospělých i dětí:

Americká dietetická asociace je největší organizace sdružující americkou odbornou veřejnost v oblasti dietologie. Její stanoviska jsou největší vědeckou prací o vegetariánství na světě, své tvrzení dokládá cca 200 citacemi. Každé cca tři roky má tato vědecká práce nové doplněné vydání. 

Závěrem stanoviska je, že „Správně rozvržená vegetariánská strava je zdravá, nutričně vyvážená a zdravotně přínosná v prevenci i v léčbě různých onemocnění. Je vhodná pro všechna věková období, ženy v těhotenství, v době laktace i pro sportovce."

Podobně se vyjádřily i oficiální odborné skupiny v dalších zemích se silným zastoupením vegetariánů a veganů, jako je Austrálie, Kanada nebo Velká Británie.

Austrálie je prvním státem, který ve svých výživových doporučeních podporuje vegetariánství a veganství i ve školním stravování. Autorem rozhodnutí je Národní zdravotní rada pro lékařský výzkum (NHMRC). Jde o přední australský odborný orgán, který podporuje rozvoj a udržování veřejných a individuálních zdravotních norem, který při tvorbě svých výživových doporučení čerpá z celého souboru studií.

Významnou autoritou je také Lékařský výbor pro zodpovědnou medicínu, sdružující asi 100.000 přívrženců, z toho 5000 lékařů. Společnost byla založena jako nezisková organizace, která podporuje preventivní medicínu, provádí klinický výzkum, a vybízí k vyšším standardům etiky a efektivity v oblasti výzkumu.

U nás se k vegetariánství pozitivně vyjádřila Česká pediatrická společnost v roce 2004 a vegetariánský způsob stravování ve školství umožnilo Ministerstvo školství za podpory Ministerstva zdravotnictví již v roce 1993 vyhláškou o školním stravování. 

Vybrané citace výše uvedených autorit ohledně vegetariánství:

1) Stanovisko Americké dietetické asociace a Kanadských dietologů (2009)

"Dobře rozvržená veganská, lakto vegetariánská a laktoovovegetariánská strava je vhodná pro všechna životní období, včetně těhotenství a laktace. 

Vhodně plánovaná veganská, laktovegetariánská a laktoovovegetariánská strava zabezpečí nutriční požadavky batolat, dětí i adolescentů a vede k normálnímu vzrůstu (36, 114, 115). Vegetariánská strava v dětství a dospívaní může pomoci zajistit celoživotní zdravé stravovací návyky a může 
přinášet některé důležité výhody ve výživě. Vegetariánské děti a dospělí přijímají méně cholesterolu, saturovaných tuků a celkového tuku a zato konzumují více ovoce, zeleniny a vlákniny než nevegetariáni (2, 116 - 118). Vegetariánské děti jsou také štíhlejší a mají nižší hladinu cholesterolu v séru (119 - 121).“ 

2) Lékařský výbor pro zodpovědnou medicínu (PCRM) 

"Dětská strava založená na ovoci, zelenině, obilovinách a luštěninách má mnoho výhod. Omezíme-li nebo zcela vyloučíme konzumaci rybího filé a tuňáka, projeví se to nízkou hladinou rtuti v organizmu dítěte – rtuť způsobuje u dětí zhoršení paměti, pozornosti a poruchy chování. Pokud nahradíte mléčné výrobky sojovými, rýžovými nebo ovesnými produkty, pak bude dítě konzumovat výrazně méně nasycených tuků a růstových hormonů, které se přidávají kravám do krmiva pro zvýšení produkce mléka. Nahradíte-li maso rostlinnými náhražkami, dodáte dítěti více zdraví prospěšné vlákniny a vyhnete se problémům s obezitou a živočišnými tuky, které způsobují srdeční a cévní nemoci."

3) Česká pediatrická společnost (2004)

"Pokud je dieta správně vedena a vypracována, nemůže se proti ní zásadně mnoho namítat... Děti mohou být v dobrém nutričním stavu při všech typech vegetariánských diet (lakto-ovo-vegetariánství, lakto-vegetariánství i veganství.). Adekvátní příjem bílkovin a aminokyselin je možno zajistit z nemasových zdrojů."



Zásady vyvážené vegetariánské výživy v kostce - autorem je Mudr. Zbyněk Luňáček z České vegetariánské společnosti:


Plné znění stanovisek o vegetariánství Americké dietetické asociace (ADA) a České společnosti pro výživu a vegetariánství (ČSVV):


Prospěšné účinky vegetariánské stravy - vydala organizace Country Life, s.r.o.:


Článek Bílkovinný mýtus od Mudr. Pribiše a Mudr. Luňáčka:


Článek Mudr. Pamplona Rodgerse s názvem „Zdravotní důvody pro vegetariánství.“


Proč není člověk od přírody masožravec - anatomický pohled:


Soupis zdravotních výhod vegetariánství - z knihy Vychutnej život od autora Mudr. Pamplona Rodgerse:


Opravdu je možné žít bez masa - článek o výhodách vegetariánství od lékařů H. Diehla, A Ludingtonové a P. Pribiše:



NÁSLEDUJÍCÍ JSOU PŘÍLOHY TÝKAJÍCÍ SE HLAVNĚ VEGETARIÁNSTVÍ A VEGANSTVÍ U DĚTÍ:

Pořad ČT o vegetariánství u dětí s Mudr. Zbyňkem Luňáčkem:


Vegetariánství a děti - autorem je Mudr. Zbyněk Luňáček z České společnosti pro výživu a vegetariánství:


Děti které nejí maso - Česká společnost pro výživu a vegetariánství (ČSVV):


Děti vegani - stanovisko Americké dietetické asociace (ADA):

https://drive.google.com/file/d/0B3IwNsUYpnl3cmcxQUs4ZUZNYzQ/view?usp=sharing

Veganská strava je zdravá a bezpečná i pro malé děti - Lékařský výbor pro zodpovědnou medicínu (PCRM):

Stanovisko Světové zdravotnické organizace (WHO) k veganství:


Zdroje vitamínu B12 - Americka dietetická asociace (ADA):


Reakce na článek s názvem "Těhotné vegetariánky stravou ohrožují vývoj mozku dítěte" zveřejněný na portálu novinky.cz:


7 důvodů pro vegetariánství - zdravotní, etický, sociální ekologický, ekonomický, estetický a náboženský

https://www.magazinzdravi.cz/duvody-pro-vegetarianstvi

Pokud by někoho zajímaly biblické (teologické) důvody pro podporu vegetariánství v současné době, stáhněte si odkaz níže:


Pro odlehčení po tolika odkazech 😊 přidávám pár vtipů: